Energia samorządu

Tu jesteś: Strona Główna » Twoje bezpieczeństwo nie zależy tylko od ciebie

Twoje bezpieczeństwo nie zależy tylko od ciebie

| 2021-06-09
Ponieważ w około 80-90% zajść miejscem zatrucia tlenkiem węgla jest łazienka, najlepszym środkiem prewencyjnym pozostaje wyeliminowanie źródła problemów, a więc piecyków gazowych. Moim zdaniem jest to najbardziej sensowny i efektywny sposób eliminacji zatruć domowym tlenkiem węgla.
Stosowanie gazowych urządzeń do podgrzewania wody przy nieprawidłowej dostawie świeżego powietrza to praktycznie gwarancja złego spalania i odprowadzania spalin, a co za tym idzie, pojawienia się tlenku węgla. To gaz niebezpieczny, bo przez nas nierozpoznawalny. Największe niebezpieczeństwo zatrucia powstaje w chłodnej porze roku – od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Do końca lat 50. instalacje gazowe w mieszkaniach występowały w bardzo ograniczonym zakresie. Do ogrzewania mieszkań używano pieców węglowych wraz z koniecznymi ciągami spalinowymi i wentylacyjnymi, które od lat 60. w budynkach z wielkiej płyty budowano z prefabrykatów. Po latach okazało się, że popełniono wówczas wiele błędów i niedoróbek. Do lat 90. były one jednak nieszkodliwe z powodu dużej nieszczelności okien. Lata 90. przynoszą nową stolarkę okienną – szczelną, a tym samym ujawniającą wady błędnie wykonywanych ciągów wentylacyjnych. Wtedy jeszcze nie przypuszczano, że brak szczelin doprowadzi do zaburzenia działania systemu wentylacji i odprowadzania spalin. Problem zdiagnozowano dopiero na przełomie wieków i wtedy też wprowadzono specjalne nawiewniki, dzięki którym do mieszkania mogła trafiać większa ilość powietrza.

Spopularyzowanie tych, jak się wydawało, udogodnień, spowodowało liczniejsze niż wcześniej przypadki zatruć tlenkiem węgla. Działo się to z powodu wad przewodów wentylacyjnych – kominy nie zawsze były od środka gładkie i szczelne, a nawet 80-90% przewodów posiadało wewnątrz wiszące zaprawy murarskie, utrudniające swobodny przepływ zużytego powietrza. Te i inne nieprawidłowości, które po latach dały się we znaki, można teraz wyeliminować choćby poprzez udrażnianie przewodów spalinowych i wentylacyjnych blaszanymi wkładami, czy remont ciągów kominowych.

Istnieje jednak i inne, znacznie korzystniejsze rozwiązanie – centralna woda użytkowa dla tych mieszkańców, którzy już korzystają z usług grzewczych MPEC Wszystkie zewnętrzne urządzenia służące do podgrzania wody w budynku mogą być zamontowane na koszt MPEC, a mieszkańcy obciążeni są jedynie kosztem instalacji wewnątrz budynku. Co istotne, aby wszyscy czuli się bezpiecznie, w całym budynku powinien być jeden system uzyskiwania ciepłej wody. Pamiętajmy, nawet jeden piec do podgrzewania wody gazem może stanowić zagrożenie dla wszystkich mieszkańców budynku.

Krzysztof Bielecki
Rzeczoznawca budowlany, ekspert w sprawach przewodów kominowych i wentylacyjnych


Zobacz również:

Energia samorządu to rozległy temat, obejmujący niemało różnorodnych kwestii. Co więcej, nowe decyzje oraz propozycje cały czas się pojawiają, skutkiem tego trudno odnaleźć wszystkie informacje.

Z pomocą przychodzi Energia Samorządu, pozwalamy na sprawdzanie interesujących artykułów, odkrywanie aktualności i zasięgnięcie dogłębnych informacji o odnawialnej energii w samorządach.

Energia samorządu to porta poświęcony odnawialnym źródłom energii w samorządach. Najnowsze wiadomości dotyczę zielonej, odnawialnej energii w samorządach. Energia samorządu - Bądź na bieżąco, bądź odnawialny.

2021 © Energia samorządu, odnawialna energia w samorządach | Projekt i wykonanie strony : comtv.pl