Energia samorządu

Tu jesteś: Strona Główna » Państwa powinny inwestować w OZE

Państwa powinny inwestować w OZE

| 2021-05-17
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przedstawiła swój raport gospodarczy zmierzający do przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Program docelowo ma ułatwić transformację w kierunku gospodarki energetycznej przyjaznej dla środowiska. W programie widać wyraźny dystans do rynku paliw kopalnych i koncentracje na odnawialnych źródłach energii.
Raport przygotowany wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym jest skierowany do 30 rządów państw członkowskich MAE. „Powodem, dla którego tak szybko opracowaliśmy raport, jest to, że rządy podejmują obecnie decyzje z ogromnymi implikacjami w krótkim czasie”, powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.
„Raport został opracowany jako program gospodarczy mający przede wszystkim na celu stymulowanie inwestycji, obiecujący roczny globalny wzrost gospodarczy w wysokości 1,1%”. Według ekonomistów globalne PKB może spaść nawet o 6% w 2020 r. z powodu pandemii. MAE obawia się również, że w tym roku inwestycje w infrastrukturę energetyczną mogą spaść o 20%.
W związku z tym Agencja rekomenduje zainwestowanie 3 trylionów (!) dolarów w ciągu trzech lat ze źródeł publicznych i prywatnych w linie energetyczne, modernizację budynków i energię odnawialną. Jedna trzecia całej puli pieniędzy powinna zostać przeznaczona na efektywność energetyczną w transporcie, budownictwie
i przemyśle. Dzięki tak wysokiemu poziomowi środków udałoby się utrzymać lub stworzyć dziewięć milionów miejsc pracy.
Kolejnym pozytywnym efektem ubocznym byłoby obcięcie około 4,5 miliarda ton gazów cieplarnianych. IEA zakłada, że globalna emisja CO2 może w tym roku spaść o 8% bezpośrednio w wyniku zmniejszenia wydajności gospodarczej. Jednak ze względu na obecnie bardzo niskie ceny ropy i gazu istnieje zagrożenie tak zwanym efektem odbicia, co można było łatwo zauważyć widać po kryzysie gospodarczym w 2008 r.


Zobacz również:

Energia samorządu to rozległy temat, obejmujący niemało różnorodnych kwestii. Co więcej, nowe decyzje oraz propozycje cały czas się pojawiają, skutkiem tego trudno odnaleźć wszystkie informacje.

Z pomocą przychodzi Energia Samorządu, pozwalamy na sprawdzanie interesujących artykułów, odkrywanie aktualności i zasięgnięcie dogłębnych informacji o odnawialnej energii w samorządach.

Energia samorządu to porta poświęcony odnawialnym źródłom energii w samorządach. Najnowsze wiadomości dotyczę zielonej, odnawialnej energii w samorządach. Energia samorządu - Bądź na bieżąco, bądź odnawialny.

2021 © Energia samorządu, odnawialna energia w samorządach | Projekt i wykonanie strony : comtv.pl