Energia samorządu

Tu jesteś: Strona Główna » Jak powstrzymać „cichego zabójcę”?

Jak powstrzymać „cichego zabójcę”?

| 2021-06-09
Lekarze oddziałów toksykologicznych każdego dnia przekonują się jak zgubny wpływ na zdrowie człowieka może mieć tlenek węgla. W wielu przypadkach nie są jednak w stanie przemówić do rozsądku ofiar – te po wyleczeniu zatrucia często wracają do swoich złych nawyków. Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu pozostaje eliminacja źródła zatrucia.
Tlenek węgla jest niebezpieczny ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne – nasze zmysły nie są w stanie wychwycić żadnych zjawisk alarmujących nas o potencjalnym niebezpieczeństwie. Dostaje się on do naszego organizmu poprzez płuca, następnie upośledza mechanizm dostarczania tlenu do komórek oraz powoduje zahamowanie ważnych życiowo procesów metabolicznych. Skutkiem tego komórki organizmu nie mają wystarczającej ilości tlenu do życia, zaczynają więc funkcjonować w warunkach metabolizmu beztlenowego i ostatecznie obumierają.

Objawy zatrucia zależą od wielu czynników, m.in. stężenia tlenku węgla w atmosferze czy wieku ofiary. Ze strony mózgu mogą to być nagły ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, a w ostateczności niedotlenienie mózgu może doprowadzić do omdleń, a nawet pełnej utraty przytomności i śpiączki. Objawy, które mogą pojawić się ze strony serca to z kolei kołatania,
duszności, a w krytycznych sytuacjach dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, przypominające ból zawałowy.

U osób przewlekle narażonych na niskie stężenie tlenku węgla często dochodzi do kumulacji mikrouszkodzeń w wymienionych narządach. Co ważne, w ciężkich przypadkach zatruć uszkodzeniu może ulec w zasadzie każdy narząd i w wielu incydentach są to zaburzenia nieodwracalne.
Mając w mieszkaniu potencjalne źródło tlenku węgla, zawsze należy liczyć się z możliwością zatrucia. Sprzyjają temu nie tylko wadliwie działająca instalacja grzewcza, wentylacja, czy występujące w danej chwili warunki pogodowe, ale i nasze złe nawyki oraz zachowania. Wśród nich wymienić możemy zatykanie otworów wentylacyjnych, dogrzewanie łazienki innymi źródłami ciepła, czy kąpiel przy stale pracującym piecyku gazowym. Na porządku dziennym są również okna, które nie są rozszczelnione, nieprofesjonalnie przeprowadzone remonty czy brak detektorów tlenku węgla.

W sytuacji, kiedy rzeczywiście doszło do zatrucia, istotne jest natychmiastowe działanie i pomoc poszkodowanej osobie. W pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć okna, zgasić piec, przewietrzyć pomieszczenia, a następnie wynieść ofiarę z miejsca zatrucia. Wzywamy telefonicznie ratownictwo medyczne i dopiero wtedy udzielamy pomocy zatrutemu. Niezależnie od stopnia zatrucia, zalecana jest hospitalizacja oraz pozostanie na obserwacji pod okiem specjalisty.

Standardem terapii zatruć tlenkiem węgla jest leczenie stuprocentowym tlenem. Pobiera się również krew na oznaczenie tzw. karboksyhemoglobiny, która jest wiarygodnym parametrem potwierdzającym zatrucie tlenkiem węgla. Można wziąć również pod rozwagę tlenoterapię w komorze hiperbarycznej. Najczęściej zatrucie tlenkiem węgla nie pozostawia trwałych szkód czy uszkodzeń narządowych. Po przebyciu ciężkich zatruć, wymagających leczenia w ramach intensywnej terapii, bywa jednak, że wspomniane wcześniej deficyty neurologiczne nie ustępują, utrwalają się, pojawiają się też cechy zespołu psychoorganicznego, zespołu Parkinsona, a nawet zaburzenia natury psychiatrycznej. Mówimy wtedy o tak zwanych późnych objawach neurologicznych i psychiatrycznych. Na szczęście są one obserwowane bardzo rzadko.

Dr Piotr Hydzik
Kierownik Oddziału Toksykologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie


Zobacz również:

Energia samorządu to rozległy temat, obejmujący niemało różnorodnych kwestii. Co więcej, nowe decyzje oraz propozycje cały czas się pojawiają, skutkiem tego trudno odnaleźć wszystkie informacje.

Z pomocą przychodzi Energia Samorządu, pozwalamy na sprawdzanie interesujących artykułów, odkrywanie aktualności i zasięgnięcie dogłębnych informacji o odnawialnej energii w samorządach.

Energia samorządu to porta poświęcony odnawialnym źródłom energii w samorządach. Najnowsze wiadomości dotyczę zielonej, odnawialnej energii w samorządach. Energia samorządu - Bądź na bieżąco, bądź odnawialny.

2021 © Energia samorządu, odnawialna energia w samorządach | Projekt i wykonanie strony : comtv.pl