Energia samorządu

Tu jesteś: Strona Główna » Fotowoltaiczny boom na Śląsku. Mieszkańcy chętnie inwestują w energię słoneczną [RAPORT]

Fotowoltaiczny boom na Śląsku. Mieszkańcy chętnie inwestują w energię słoneczną [RAPORT]

| 2021-12-07
Od 2019 r. mamy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na energię słoneczną, chociaż popyt na nią różni się w zależności od regionu Polski. Jak wynika z danych portalu fotowoltaikaonline.pl, województwo śląskie jest w ścisłej czołówce zarówno pod względem zainteresowania tematem, jak i wykorzystania środków z rządowego programu Mój Prąd.
Jak wygląda zainteresowanie energią słoneczną na mapie Polski? W których regionach jest największe, a w których najmniejsze? Gdzie znajdują się największe farmy fotowoltaiczne w Polsce? Jak eksperci widzą najbliższą przyszłość tego sektora OZE w naszym kraju, szczególnie w kontekście zapowiadanych zmian w przepisach? Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym raporcie przygotowanym przez portal fotowoltaikaonline.pl.
Polacy zaczęli masowo interesować się fotowoltaiką
Fotowoltaika w Polsce nieustannie rośnie w siłę, a szczególnie imponująco wygląda roczny przyrost mikroinstalacji. Według danych PTPiREE na koniec sierpnia 2021 r. z fotowoltaiki korzystało już 688 tys. prosumentów. Dla porównania – w 2015 r. w całej Polsce funkcjonowało jedynie 4 tys. instalacji. Z kolei tempo przyrostu zainstalowanej mocy obecnie jest jednym z najwyższych w całej UE. Jako powody tak szybkiego rozwoju fotowoltaiki w Polsce eksperci wskazują przede wszystkim opłacalność ekonomiczną oraz dofinansowania np. w ramach programu Mój Prąd lub wsparcia na poziomie regionalnym.

Dopóki nie istniał system zachęt do rozwoju mikroinstalacji, to one po prostu nie powstawały. Niezależnie od tego, czy jako społeczeństwo lubimy odnawialne źródła energii, nie wydamy oszczędności na coś, co nie przyniesie nam korzyści finansowej – komentuje Tobiasz Adamczewski, kierownik ds. OZE w Forum Energii.
Śląsk jednym z liderów na fotowoltaicznej mapie Polski
Z danych zebranych przez portal fotowoltaikaonline.pl w okresie od stycznia 2020 r. do września 2021 r. wynika, że jednym z niekwestionowanych liderów jeśli chodzi o popyt na energię słoneczną, jest woj. śląskie. Pod względem liczby formularzy wypełnionych przez osoby zainteresowane fotowoltaiką, region ten zajął 2. miejsce z udziałem na poziomie 12,1% w skali całego kraju. Tylko w woj. mazowieckim odnotowano większą liczbę zapytań ofertowych (14,5%). To oznacza, że wbrew wielu opiniom mieszkańcy Śląska nie są sceptyczni wobec OZE i coraz chętniej chcą inwestować w zieloną energię. Najwięcej zapytań z tego województwa odnotowano w powiatach bielskim i cieszyńskim.
Śląskie z największą liczbą dotacji z programu Mój Prąd
Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką w tym regionie potwierdzają też dane dotyczące beneficjentów programu Mój Prąd. To właśnie woj. śląskie jest pod tym względem liderem – od początku działania programu liczba dotacji wyniosła tam ponad 27 tys., co w skali całego kraju daje udział na poziomie ok. 12%. Podobna, ale nieco mniejsza liczba dofinansowań popłynęła do województwa wielkopolskiego, mazowieckiego i małopolskiego.
Fotowoltaika last minute, czyli zdążyć przed zmianami
Rynek fotowoltaiki w ostatnim czasie ulega istotnym zmianom, wynikającym przede wszystkim z nowych przepisów, które zgodnie z zapowiedziami rządu, mają wejść w życie 1 kwietnia 2022 r. Eksperci wskazują, że niekorzystne dla prosumentów zasady rozliczania mogą zahamować rozwój fotowoltaiki w Polsce i zaszkodzić całej branży, ale na razie jednak trudno ocenić, jakie skutki faktycznie przyniosą planowane zmiany.

Co ciekawe, w ostatnim kwartale 2021 r. zapowiedzi zmian w przepisach spowodowały, że boom na fotowoltaikę dodatkowo przybrał na sile, a liczba zapytań bije wcześniejsze rekordy. Obecnie zauważamy ogromny wzrost, co żartobliwie można nazwać „fotowoltaiką last minute”. Osoby składające zapytania otwarcie wskazują, że chcą zdążyć przed nowym sposobem rozliczania – mówi Adrianna Płonka z portalu fotowoltaikaonline.pl.

Pełny raport „Fotowoltaiczny boom na mapie Polski. Gdzie energia słoneczna jest najpopularniejsza?” dostępny jest na portalu fotowoltaikaonline.pl.


Opracowanie: fotowoltaikaonline.pl

Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: slask , fotowoltaika , prad
Zobacz również:

Energia samorządu to rozległy temat, obejmujący niemało różnorodnych kwestii. Co więcej, nowe decyzje oraz propozycje cały czas się pojawiają, skutkiem tego trudno odnaleźć wszystkie informacje.

Z pomocą przychodzi Energia Samorządu, pozwalamy na sprawdzanie interesujących artykułów, odkrywanie aktualności i zasięgnięcie dogłębnych informacji o odnawialnej energii w samorządach.

Energia samorządu to porta poświęcony odnawialnym źródłom energii w samorządach. Najnowsze wiadomości dotyczę zielonej, odnawialnej energii w samorządach. Energia samorządu - Bądź na bieżąco, bądź odnawialny.

2021 © Energia samorządu, odnawialna energia w samorządach | Projekt i wykonanie strony : comtv.pl